نگاهی به سابقه تولید رنگ و رزین نقاشی ساختمان در ایران

در طی این مطلب نگاهی خواهیم انداخت بر سابقه تولید رنگ و رزین نقاشی ساختمان در ایران.

آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که سابقه تولید رنگ و رزین نقاشی ساختمان در ایران در کشورمان به چ برهه ای از تاریخ بازی میگردد. شاید در نگاه اول بگوئید که این مسئله قدمت چندانی نداشته باشد اما با یک تحقیق کلی می توان گفت که قدمت این صنعت در کشورمان حتی تا یک صده هم می رسد!

نقاشی ساختمان در ایران از هنگامی که شهرهای نوین به وجود آمده و در این شهرها ساختمان‌هایی به‌فرم اروپا ساخته شد، رواج یافت؛ البته نخست تنها شاهان و درباریان، کاخ‌ها و خانه‌های خود را می‌توانستند رنگ کنند زیرا رنگ‌های مورد به‌کارگیری از اروپا می‌آمد و در ایران تولید نمی‌شد؛ به این دلیل هزینه‌ی رنگ‌آمیزی بسیار بالا می‌رفت و در توان هر کسی نبود تا خانه‌ی خود را رنگ کند. اما رفته رفته و با ساخت کارخانه‌های تولید رنگ در ایران، در توان بیش‌تر همگان بود تا خانه‌های خود را رنگ‌آمیزی کنند.
برای آشنایی دقیق‌تر با تاریخچه و سابقه صنعت رنگ کشور به سالهای 1300 باز می‌گردیم که استادکاران و نقاشان، رنگ مورد نیاز برای رنگ آمیزی کاخ ها و ابنیه دولتی را با استفاده از مواد گیاهی و معدنی به صورت دستی و با فرمول‌های قدیمی و سنتی تولید می‌‌کردند.

در سال 1318، اولین کارخانه تولید رنگ و رزین در کشور به نام رنگ‌سازی ایران اقدام به تولید و عرضه رنگ روغــنی کارخانه‌ای نمود و بعد از آن کمپانی‌های تولید رنگ و رزین همچون رنگ سرو و رنگ شمس فعالیت رنگ‌سازی خود را آغاز کردند. در آن دوران هنوز رنگ‌های روغنی کارخانه‌ای با استفاده از روغن‌های گیاهی و پودرهای معدنی تولید می‌شـد و این امر تا سال 1341 که اولین محصول رنگ روغنی با استفاده از رزین الکید توسط کمپانی پلاسکار به بازار عرضه گردید، ادامه داشت.
رنگ پلاستیک بر پایه پلی وینیل استات برای مصارف ساختمانی نیز برای اولین بار در سال 1338 توســـط شرکت پلاسکار تولید و عرضه شد و پس از آن شرکتهای هاویلوکس، رنگین، دیروپ، سوپر رنگ از سال 1341 تا 1347 به تدریج، رنگ پلاستیک خود را به بازار عرضه نمودند.
به طور جد می‌توان گفت که سال 1344 آغاز کننده یک انقلاب عظیم در صنعت تولید رنگ ایران دانست زمانی که شرکت‌هایی همچون شرکتهای تاباشیمی، دیروپ ایران، رنگین، سوپررنگ و پارس پامچال پا به عرصه تولید رنگ برای نقاشی ساختمان گذاشته و محصولات جدیدی مانند لاکهای روی چوب، رنگهای هوا خشک و کوره‌ای صنعتی و رنگهای تعمیری خودرو را به بازار عرضه کردند.

تولید رزین نیز در کشورمان سابقه طولانی داشته به خصوص از سال 1344 که برای اولین بار رزین الکید به وسیله رنگسازی ایران و رزیـن پلی‌ وینیل‌ استات نیز توسط پلاسکار تولید گردید و پس از آن شرکتهای پارس سادولین، دیروپ ایران اقدام به تولید رزین الکید و هو خست ایران به تولید رزین پلی‌وینیل‌استات همت گماردند. امروزه صنعت رزین ایران با بیش از 120 کارخانه و واحد صنعتی توانایی تولید بیش از 750 هزار تن از محصولات مرتبط با رنگ از جمله رزینهای پلی‌وینیل‌استات و کوپلیمرهای آن، انواع رزینهای الکید و اصلاح شده آن، آمینو رزینها، انواع پلی‌استر غیراشباع، رزینهای اکریلیک و رزین فنولیک است.